Нови поделби на Света Гора: Педесет ќелии престанаа со спомнување на Вселенскиот патријарх

Светогорските монаси се поделија на „за“ и „против“ Константинополскиот патријарх, на кого му е потчинета цела Света Гора, соопштува Интерфакс.

 Така, повеќе од педесет ќелии на Атон престанаа да го спомнуваат за време на богослужбите, соопштува грчкиот сајт Vimaorthodoxias.

Противниците на патријархот го обвинуваат за заземање екуменистички курс. Според овие портали, со престанување на спомнување на патријархот можно е да се присоединат и два манастира.

На многаја лета!

 

Но од началниците мнозина поверуваа; само заради фарисеите не признаваа, за да не бидат исфрлени од синагогата;

зашто им беше помила човечката слава, отколку славата Божја (Јован 12,42-43).

Превод: СВЕТА РЕВНОСТ.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *